Шелтер
Шелтер

“Таке враження, що в нас почалася війна!” Як Москва пережила удар дронів по НПЗ

“Таке враження, що в нас почалася війна!” Як Москва пережила удар дронів по НПЗ

Марина Петік
Марина Петік

журналістка

“Таке враження, що в нас почалася війна!” Як Москва пережила удар дронів по НПЗ
Удар по московському НПЗ Фото з соцмереж

Москвичі не на жарт налякані атакою українських безпілотників на Московський НПЗ рано-вранці 18 червня.

Під ударом опинилися район Капотня на південному сході російської столиці та ближнє Підмосков’я. І хоча російські федеральні телеканали майже не повідомляли про атаку, жителі районів, над якими здіймався дим і пролітали дрони, активно публікували відео в соцмережах.

Судячи з дописів і відео, багато москвичів не очікували, що війна може виглядати настільки близькою і страшною. Частина росіян запевняла, що завжди виступала проти війни, і не розуміла, чому українці звинувачують їх у тому, що відбувається. Водночас вистачало й тих, хто вимагав помсти та нових ударів по Україні.

"Таке враження, що в нас почалася війна!"

Багато жителів російської столиці розповідали, що спочатку прийняли вибухи за грозу, яка насувалася. "О 4:50 ранку за вікном замість світанку виднілася чорна хмара і гримів грім. Кажу: гроза, а дощу немає. А тепер усі машини у дворі вкриті чорним нальотом, скло липке. Пройшов дощик і приніс попіл із НПЗ", – скаржиться жителька Котельників.

Реакція москвичів на удари по НПЗ Скрін з соцмереж

Офіційних сигналів тривоги москвичі не отримували, тому дізнавалися про те, що відбувається, з інтернету, а також від друзів і родичів, які їм телефонували або писали.

"Я прокинулася від дзвінка батьків. Мама в істериці кричала, що нас бомблять. Я спросоння нічого не зрозуміла, визирнула у вікно, а там чорні клуби диму й вогонь на заводі. Чую: безпілотники летять один за одним, лунають вибухи. Ми з хлопцем швидко зібралися і спустилися на паркінг. Там уже були налякані сусіди. Просиділи до восьмої ранку, поки не стихли вибухи, а потім вийшли надвір. Були шоковані. Таке враження, що в нас почалася війна! Ми швидко зібрали речі, документи й поїхали до моїх батьків на іншому кінці Москви", – описала події москвичка Наталія.

Реакція москвичів на удари по НПЗ Скрін з соцмереж

А нас за що?

У соцмережах було чимало дописів, у яких росіяни запевняли, що не відповідають за війну проти України.

"Я не бачила жодного росіянина, який хотів би того, що зараз відбувається в Україні. Але саме українці вважають, що в усьому винен російський народ, і зловтішаються в дописах під сьогоднішніми новинами. Росіяни вам нічого не зробили. Навіщо зривати гнів на тих, хто до цього не причетний?" – пише ще одна росіянка.

Реакція москвичів на удари по НПЗ Скрін з соцмереж

Чому страждають прості росіяни? Я цього не розумію! Бомбардування, усе в диму, дихати нічим. Налякані люди, діти, коти й собаки, горять дахи будинків, постраждали ринок і торговий центр, люди втратили бізнес і засоби до існування! Що це таке?

Росіянка-користувачка Threads
Реакція москвичів на удари по НПЗ Скрін з соцмереж

Після падіння уламків дрона загорівся дах торговельного центру "Мега Біла Дача" в Котельниках. Пожежа також виникла в торговельному комплексі "Садовод", де підприємці намагалися винести товар із задимлених павільйонів. Точні масштаби збитків не відомі.

Пожежу в "Мега Біла Дача" загасили до полудня. Адміністрації торговельних об’єктів заявили, що відновлять роботу після завершення перевірок і ліквідації наслідків атаки.

У підмосковному Жуковському безпілотник влучив у багатоповерховий будинок. Було пошкоджено вихід на пожежні сходи між 23-м і 24-м поверхами та дві балконні плити. Жителів евакуювали. За попередніми даними, ніхто не постраждав.

Реакція москвичів на удари по НПЗ Скрін з соцмереж

"Безпілотник влучив у будинок моєї подруги та зруйнував плиту одного зі спільних балконів. Її квартира розташована неподалік. Коли я побачила відео в інтернеті, дуже за неї злякалася. Вона розповідала, що було дуже страшно. Вони ще встигли спуститися ліфтом і чекали на першому поверсі. Деякі сусіди плакали, хтось навіть молився – так усі злякалися. Потім частина людей виїхала з будинку на дачі або до родичів", – розповіла жителька Москви.

Реакція москвичів на удари по НПЗ Скрін з соцмереж

У всьому винні мігранти

У Москві швидко знайшли тих, кого вирішили звинуватити у появі в мережі видовищних кадрів атаки на НПЗ, – мігрантів. Пропагандистські канали заявили, що саме вони нібито знімали події та публікували відео в соцмережах.

Їм почали погрожувати депортацією. "Знімаєш – виїжджаєш. Чекаємо на масові депортації", – написав провладний канал "Царьград". Z-блогери водночас закликали порушувати кримінальні справи про державну зраду проти жителів Москви, які знімали наслідки атаки українських безпілотників.

Тим часом жителі Підмосков’я повідомляли про черги на АЗС. Водії, побоюючись дефіциту пального та нових атак, намагалися заправити повні баки. Московський НПЗ є одним з ключових постачальників пального для столиці та області. Після удару 16 червня підприємство призупинило роботу, а повторна атака 18 червня посилила побоювання щодо можливих перебоїв. Водночас московська влада заявляла, що ситуація з бензином у регіоні залишається "нормальною".

  • Автор

    • Марина Петік
      Марина Петік

      журналістка

      У журналістиці з 2003 року. Працювала в таких виданнях, як "Газета по-київські", "Сегодня", "Вести", "Обозреватель".

      Усі матеріали