Сенат США підтримав резолюцію про припинення війни з Іраном – документ уже схвалила і Палата представників


редакторка стрічки новин
Сенат США 23 червня проголосував за резолюцію, яка вимагає від президента Дональда Трампа припинити американські військові дії проти Ірану. За документ віддали голоси 50 сенаторів, проти – 48. Резолюцію підтримали всі демократи, крім одного, а також четверо республіканців. Це перший випадок з моменту ухвалення Закону про воєнні повноваження у 1973 році, коли таку резолюцію схвалили обидві палати Конгресу.
Про це повідомляє Reuters.
Попри ухвалення документа в обох палатах Конгресу, його юридична сила залишається предметом суперечок. Відповідно до Закону про воєнні повноваження, такі резолюції не передаються президенту на підпис. Водночас рішення Верховного суду США від 1983 року вказує, що для набуття чинності подібні акти мають бути подані главі держави для підписання або вето.
У Білому домі заявили, що голосування не має правових наслідків. Представник адміністрації наголосив, що резолюція "не має сили закону", а також зазначив, що бойові дії проти Ірану, на думку Вашингтона, завершилися після перемир'я, укладеного 7 квітня.
Підтримка документа стала черговим випадком, коли частина республіканців публічно розійшлася з позицією Трампа. За резолюцію проголосували сенатори Сьюзан Коллінз, Ренд Пол, Білл Кессіді та Ліза Мурковскі. Двоє республіканських сенаторів не брали участі в голосуванні.
Сенатор-демократ Тім Кейн, який закликав підтримати документ, заявив: "Конгрес має взяти на себе цю відповідальність". Демократи наголошують, що саме Конгрес, а не президент, відповідно до Конституції США має повноваження ухвалювати рішення про вступ країни у війну.
Експерти вважають, що остаточно питання конституційності Закону про воєнні повноваження та обов'язковості таких резолюцій можуть вирішити лише суди. Водночас голосування посилює політичний тиск на адміністрацію Трампа на тлі переговорів із Тегераном щодо можливої мирної угоди.
Раніше США тимчасово скасували частину санкцій проти Ірану на 60 днів після перших успішних переговорів у межах нової мирної угоди та перемир'я в Лівані. Це дозволило Ірану офіційно продавати нафту без використання тіньових схем, а сторони заявили про прогрес у переговорах щодо врегулювання конфлікту.
Автор

Юлія Шепілова редакторка стрічки новин
Усі матеріалиНавчалася на факультеті соціально-культурної журналістики Харківської державної академії культури. Працювала в газеті "Зоря" та інтернет-виданні "КамPress".