Переговори США та Ірану у Швейцарії зайшли в глухий кут після погроз Трампа


редакторка стрічки новин
Переговори між делегаціями США та Ірану, які тривають у Швейцарії, опинилися під загрозою зриву після різких заяв президента США Дональда Трампа на адресу Тегерана. Американський лідер пригрозив завдати нового, "ще сильнішого" удару по Ірану через дії в Лівані. Попри повідомлення про призупинення зустрічей, консультації тривають і можуть продовжитися протягом усієї ночі.
Про це повідомляє CNN.
Переговори в швейцарському Бюргенштоку опинилися під загрозою зриву після заяв Трампа. У дописі в Truth Social президент США вимагав від Тегерана вплинути на "Хезболлу" та пригрозив новими ударами по Ірану.
Іран повинен негайно змусити своїх добре оплачуваних проксі в Лівані припинити створювати проблеми. Якщо ні, ми знову дуже сильно вдаримо по Ірану, так само як минулого тижня, тільки ще сильніше!!!
– написав Трамп.
Після цього головний іранський переговірник Мохаммад Багер Галібаф звинуватив Вашингтон у тиску та назвав слова американського президента проявом "відчаю". Джерело CNN повідомило, що зустрічі були тимчасово призупинені, однак сторони продовжили контакти через неформальні канали.
Водночас американські посадовці запевняють, що процес не припинений. За словами представника США, делегація на чолі з віцепрезидентом Джей Ді Венсом продовжує роботу та розраховує "працювати всю ніч". Серед тем обговорення – гарантії відкритого судноплавства через Ормузьку протоку, механізми контролю за дотриманням режиму припинення вогню на півдні Лівану та елементи потенційної ядерної угоди.
Ліван залишається одним із ключових каменів спотикання на переговорах. Іран наполягає, що будь-яке регіональне перемир'я має охоплювати й територію Лівану, де попри оголошене припинення вогню тривають бойові дії між Ізраїлем та "Хезболлою". За інформацією CNN, до порядку денного переговорів навіть додали окреме екстрене засідання, присвячене ситуації в Лівані.
На тлі повідомлень про ускладнення переговорів зросли ціни на нафту. Інвестори відреагували на ризики для судноплавства через Ормузьку протоку, яка залишається одним із найважливіших маршрутів світового експорту нафти.
Раніше міністр закордонних справ Пакистану Ісхак Дар повідомив про перші попередні домовленості між США та Іраном, досягнуті під час переговорів у Швейцарії. Зокрема, сторони погодилися створити технічні комітети для підготовки майбутньої угоди, а також домовилися забезпечити вільний прохід через Ормузьку протоку протягом наступних 60 днів, поки триватимуть подальші консультації щодо ядерної програми Тегерана.
Автор

Юлія Шепілова редакторка стрічки новин
Усі матеріалиНавчалася на факультеті соціально-культурної журналістики Харківської державної академії культури. Працювала в газеті "Зоря" та інтернет-виданні "КамPress".